silver-color-Mercury-Glass-Wedding-2014

Mercury Glass, czyli chłopskie srebro.

 źródło

Mercury glass (bauernsilber, chłopskie srebro). To wyroby z delikatnego, podwójnie dmuchanego szkła, dodatkowo srebrzonego między warstwami. Cienka powłoka zamknięta w szkle wygląda jak lustro, choć występuje również w mniej klasycznych, kolorowych wariantach.

normal_ribbed-mercury-glass-vase-or-votive

mercury glass (źródło)

Design Indulgence (źródło)

West Elm (źródło)

 

Niestety większość chłopskiego srebra dostępnego w sklepach to tylko wariacje na temat. Prawdziwe szkło „Merkury” było produkowane między 1840 a 1930 rokiem w… Czechach i Niemczech. W Anglii przez niecałe 6 lat w połowie XIX wieku, a w Stanach Zjednoczonych okres produkcji mercury glass obejmował lata 1852-1880.

To szmat czasu temu :) Ale mijające lata działają na jego korzyść.

West Elm (źródło)

Lekko odrapane, podniszczone, rustykalne. W tej formie podoba mi się najbardziej. Przyciąga wzrok, zwłaszcza jeżeli palą się w nim świece. Światło pięknie gra, odbija się od lustrzanej powłoki i prześwituje przez zadrapania.

West Elm (źródło)

źródło

kieliszki z Mercury Glass

kieliszki (źródło)

źródło

szkło Mercury glas s

Beck Design Blog (źródło)

źródło

W Internecie pojawiło się kilka tutoriali jak zrobić „mercury glass”. Na przykład TUTAJ, TUTAJ, albo TUTAJ.

Kolorowe świeczniki Mercury Glass

kolorowe świeczniki (źródło)

 

Od jakiegoś czasu zbieram zbędne szkło (świeczniki, kieliszki, wazony, kilka talerzyków) i nawet kilka plastikowych butelek do prób. Sama muszę się przekonać czy puszka farby, woda i ocet rzeczywiście działają cuda.

Macie  mercury glass u siebie? Podoba Wam się ten efekt? Co o nim sądzicie? Koniecznie dajcie znać!

agnieszka

  2Komentarze

  1. Kasia S.   •  

    Szkło mercury glass jest piękne. Mam w domu kilka lampionów zrobionych tą metodą. Niestety są kupione w sklepie. Tak metoda ozdabiania szkła tak bardzo mi się podoba, że postanowiłam odkryć tajemnicę jego powstawania i zrobić coś samodzielnie. Niestety w Polsce nie można kupić farby lustrzanej, dzięki której można by samodzielnie zrobić takie cudeńka (przynajmniej mi nie udało się jej namierzyć)…….Jeśli ktokolwiek wie gdzie można kupić taką farbę to proszę o kontakt :-)
    Pozdrawiam.

    • Agnieszka   •     Author

      Ja niestety również jej nie znalazłam :( Może jakiś dobry człowiek kiedyś sprowadzi ją do Polski 😉 Próbowałam zrobić świecznik przy pomocy „srebrnego chromu” – totalne fiasko 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *