mini

DIY – Ikea Lack Hack

Wracam z „ikea hackiem”  na dobry, nowy początek. Ostatnie tygodnie wypełniły mi święta i totalne szaleństwo związane z otwarciem działalności. Zaliczyliśmy też jednodniową wycieczkę do Warszawy, co w naszym wypadku oznacza 400 km w jedną stronę :). Ten wypad nie był bezcelowy – przywieźliśmy do domu moje nowe cudo, dzięki któremu mogę Wam dziś pokazać małą metamorfozę stolika.

Ten Lack pamięta początki naszego stanu studenckiego i pierwsze wspólne mieszkanie. Przeżył kilka przeprowadzek, sporo imprez, na których był jedyną płaską powierzchnią powyżej poziomu podłogi, a teraz codziennie atakowany jest betoniarkami i niszczycielskim Lego.

Poza jego coraz gorszym wyglądem, po prostu od początku nie pasował do reszty mebli. Przyszła na niego pora :)

Z początku myślałam o zmianie nóg, na troszkę ludwikowskie, ale póki Mały nie wyrośnie z okresu Człowieka Demolki, będzie musiał nam służyć w tej formie. Nie będzie nam szkoda, go wyrzucić (no może troszkę – w końcu łączy się z nim wiele wspomnień).

Do zhackowania stolika użyłam:

– metalicznej i perłowej farby akrylowej

– taśmy malarskiej

– zmywacza do paznokci i ręcznika papierowego

– plastikowej palety

– gąbek (mam szczęście posiadać małe, precyzyjne gąbki z trzonkami)

– szablonu

3

Szablon zrobiłam sama, a właściwie zrobiło go za mnie moje cacuszko. Już niedługo ruszamy sklepem internetowym oraz aukcjami, na których będzie można dostać ten i wiele innych wzorów :)

Tymczasem zobaczcie jak można je wykorzystać:

Zmywacz do paznokci ISANA

Najpierw chciałam odtłuścić blat. Znalazłam tylko zmywacz do paznokci, więc nalałam trochę na ręcznik papierowy i dokładnie wyczyściłam całą powierzchnię.

Jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam TO:

2

A wydawało mi się, że był czysty. Perfekcyjna Pani Domu byłaby zniesmaczona.

Przyszła kolej na szablony!

Szablon do malowania

Starałam się umiejscowić je tak, by farba przykryła największe niedoskonałości blatu. Kiedy uznałam, że jest ok, unieruchamiałam je taśmą malarską.

Malowanie szablonem dekoracyjnym

Na gąbeczkę nakładałam bardzo małą ilość farby i delikatnie dociskałam ją do szablonu. Zdecydowałam się na dwa odcienie szarości, więc ostrożnie wypełniałam wszystkie krawędzie – ciemniejszą farbą płatki, a jaśniejszą liście i łodygi.

6

Dzięki gąbce wzór nabrał ciekawej faktury. Zdjęcia nie oddają delikatnego połysku farb, ale wierzcie mi na słowo – mają delikatną perłową poświatę.

10

Starałam się układać szablony w nieregularny sposób, aby wzór nie był zbyt perfekcyjny. Korci mnie też lekkie przetarcie wszystkiego bielą, ale poczekam z tym, aż wzór sam zacznie się ścierać. Nie zabezpieczam go lakierem – stolik i tak spisany jest na straty, ale jeżeli robiłybyście coś podobnego, to koniecznie wykonajcie ten krok.

11

Wybaczcie jakość zdjęć – robiłam je nocą :) Użycie gąbki naprawdę ułatwiło sprawę. Mogłam precyzyjnie malować konkretne pola, w bonusie dostałam ciekawą fakturę i delikatne cieniowania kolorów. W to mi graj! :)

7

Krajobraz po wszystkim prezentował się przyzwoicie. Szablon był lekko zabrudzony farbą, nie było strat materialnych ani w ludziach 😉 Tylko taśma malarska była wszędzie :)

Stencils - szablon dekoracyjny

Wystarczyła woda i szablon znów jest czysty i gotowy do użycia (a mam wobec niego pewne plany… plany te przewidują odwiedziny w hurtowni tkanin i wykorzystanie srebrnej farby do tekstyliów :D).

Zabawa była przednia :) stolik wygląda ciekawie i zbiera same pochwały, a  ja cieszę się, że sama to zrobiłam moimi lewymi rękoma :)

Trzymajcie się ciepło, a ja zmykam budować zamek z piasku :)

Agnieszka

  3Komentarze

 1. StrefaKlimatyzacji   •  

  Fantastyczny pomysł i wykonanie :) Ładnie wyglądałoby taki wzór na ścianie :)

  • Agnieszka   •     Author

   Szablon jak najbardziej się do tego nadaje :) Niestety cierpię na deficyt wolnych ścian, a na jednej jedynej zdatnej do malowania planuję nieco inny wzór :) Za to różyczki na pewno wylądują na nowych poszewkach i korci mnie malowanie tylnej ścianki witrynki w kredensie :)

 2. jolka   •  

  genialny pomysł:) stolik nabrał ciekawego wyglądu:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *