main

9 pomysłów na pusty/niedziałający kominek lub jego atrapę.

Jest coś magicznego w radośnie trzaskającym kominku. Buchające z niego ciepło, delikatne, rozedrgane światło… Jednak nie każdy, albo raczej tylko niewielu może cieszyć się jego posiadaniem.

Pomysł na stworzenie atrapy kominka w naszym mieszkaniu wpadł mi do głowy niedawno. Dokładniej mówiąc wtedy, gdy na zagranicznych blogach zaczęły pojawiać się świąteczne „home tours”. Odświętnie przystrojone kominki robią fantastyczne wrażenie. Ale dekorowanie kominków to nie tylko świąteczna tradycja. Kominki, zarówno te prawdziwe i atrapy są przystrajane na Święto Dziękczynienia, Wielkanoc, tematycznie na przyjęcia (np: zaręczynowe, urodzinowe, jubileuszowe…) oraz adekwatnie do aktualnej pory roku (świeże kwiaty wiosną, marynistycznie latem, nastrojowo jesienią, a zimą przystrojone w iglaste gałęzie w towarzystwie figurek reniferów, etc).

Planujemy kupno mieszkania w bloku, więc kominka nie będziemy mieć z definicji :) Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia – zawsze można stworzyć jego atrapę. Jak to zrobić przeczytacie TU i TU, a poniżej mam dla Was filmik, który również może okazać się pomocny.

Wybudowaliśmy już atrapę kominka lub w naszym domu/mieszkaniu (myślę o starej kamienicy, w której magicznym zrządzeniem losu zachował się niedziałający kominek 😉 ), więc co teraz? Spokojnie…i got you covered 😉 Mam dla Was 9 propozycji wykorzystania tego miejsca.

 

1. DREWNO

drewno1 drewno2

Przycięte od linijki gałązki naklejone na kawał płyty i wstawione do otworu komnika/atrapy wspaniale odnajdują się w minimalistycznych wnętrzach i stylu scandi. Do eklektycznych wnętrz lub inspirowanych boho i cygańskimi taborami bardziej pasują ustawione jeden na drugim kawały porąbanego drewna. Dla wielbicieli black&white świetna będzie brzoza.

 

2. KOSZ

koszyk

Kosz z wikliny lub trawy morskiej pomieści zapasowe koce i poduszki, a także dekoracyjne drewno.

 

3. KSIĄŻKI

książki1 książki2

W kominku możesz też ustawić…książki! Wybierz te o dekoracyjnych okładkach lub ustaw je w ciekawy sposób. To jeden z moich faworytów.

 

4. LUSTRO

lustro

Lustro to piękne, neutralne tło. Wieczorem potęguje światło świec, a za dnia rozświetla pomieszczenie.

 

5. ROŚLINY

rośliny

Kominek przykuwa uwagę jako jedna z pierwszych rzeczy znajdujących się w pomieszczeniu. Można w nim w efektowny i prosty sposób wyeksponować doniczkowe rośliny. Bawcie się kontrastem – w jasnym kominku wstaw ciemnozielone paprocie, w ciemnym ustaw białe storczyki.

 

6. ŚWIECE

świece1 świece2

Substytut prawdziwego, kominkowego ognia 😉 Kontrasty i lekka asymetria mile widziane. Między świecami ustaw kilka innych dekoracji – figurki, drewniane dekoracje. Warto trzymać się jednego koloru dekoracji.

 

7. TABLICA

tablica

Opcja kids friendly :) Nikt się nie oparzy, a co dziennie można rysować nowe kominkowe arcydzieła. To dobry pomysł, jeżeli planujecie postawić atrapę w pokoju dziecięcym lub bawialni.

 

8. WYSTAWA

wystawa

Kominek szybko skupia na sobie uwagę i warto to wykorzystać. Eksponuj na jego tle rzeźby, figurki, bukiety i wszystko to co uważasz za piękne i ciekawe. Możesz tworzyć aranżacje tematycznie związane z najbliższymi Świętami lub porą roku.

 

9. KREATYWNOŚĆ

inne

Baw się! Wyhaftuj na kawałku płótna płonienie i wstaw w otwór kominka, urządź przytulne legowisko dla swojego pupila lub wstaw w niego magnetofon i dziko zatańcz do swoich ulubionych hitów z nastoletnich lat :)

 

Atrapa kominka daje pole do popisu – możesz zmieniać jej przeznaczenie kiedy tylko chcesz. Przez miesiąc trzymaj w niej książki, potem ustaw świece, a gdy i ten pomysł się znudzi wstaw w nią bukiet kwiatów :) Znając już wymiary otworu kominka możesz stworzyć kilka wymiennych „wkładów” – z drewnianymi plasterkami, lustrzany, udający cegłę, tablicowy, płócienny… Im więcej pomysłów tym lepiej.  Jest to bardzo ciekawy i godny realizacji projekt:) Odważycie się?

Te i więcej zdjęć znajdziecie na TEJ tablicy na moim Pinterest.

  1 Comment

  1. Silvia   •  

    super pomysły! 😀 jak na razie mój kominek dobrze się spisuje, ale jak przyjdzie czas na remont to na pewno warto wykorzystać którąś z inspiracji :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *